Účasť na prvých cyklistických pretekoch – rady pre začiatočníkov
Ak v sedle bicykla trávite stále viac času a Vaša kondícia sa zlepšuje ani neviete ako, možno sa pohrávate s myšlienkou, že by ste sa radi zúčastnili cyklistických pretekov. Dôvodov prečo tak učiniť je mnoho a každý si musí nájsť ten vlastný. Porovnanie svojej výkonnosti s ostatnými cyklistami so snahou poraziť čo najviac súperov je väčšinou primárny cieľ všetkých pretekárov. Vyhrať však môže len jeden a dostať sa na stupne víťazov, hoci aj medzi amatérmi je často nad sily väčšiny súťažiacich. Preto by túžba po víťazstve nemala byť jedinou ambíciou príležitostných pretekárov. Motivácia do pravidelného tréningu a príprava na súťažný deň sú pozitívne vedľajšie efekty pretekania. V neposlednom rade je ním aj cestovanie na preteky, spoznávanie nových miest alebo stretnutie sa s ľuďmi, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty a majú rovnaké záujmy.
Výber prvých pretekov
Prvým krokom je výber podujatia, ktorého sa chcete zúčastniť. Cestných cyklistických pretekov je stále viac a konajú sa v každom kúte Slovenska preto by s výberom nemal byť veľký problém. Môžete sa stretnúť s rôznymi typmi podujatí. Od najtradičnejších pretekov s hromadným štartom všetkých súťažiacich na rovnakej trase alebo rôznych časoviek jednotlivcov po rovine, prípadne do kopca. Preteky sa však delia aj podľa toho či je podmienkou účasti vlastniť licenciu Slovenského zväzu cyklistiky. Licenciu si zadovážiť nemusíte, pretekov kde ju nepotrebujete je dostatok a ako prvú skúsenosť odporúčame presne tento typ podujatia. Zoznam pretekov kde nepotrebujete licenciu nájdete napríklad tu.
Registrácia na preteky
Ak máte preteky vybrané pozorne si naštudujte propozície. Nájdete v nich všetky dôležité informácie, ktoré sa na každých pretekoch odlišujú. Napríklad miesto štartu a cieľa, čas štartu, miesto vydania štartovného čísla a podobne. Na všetky preteky sa treba zaregistrovať. Na väčšinu pretekov sa dá zaregistrovať dopredu zvyčajne do určitého termínu za zvýhodnený štartovný poplatok. Určite odporúčame minimálne vopred vyplniť prihlášku a pokiaľ máte istotu, že sa pretekov zúčastnite zaplaťte dopredu aj štartovný poplatok. Značne uľahčíte prácu organizátorom, ušetríte na štartovnom a v deň pretekov vybavíte všetko oveľa rýchlejšie. Sú typy pretekov na ktoré sa dá prihlásiť len v deň ich konania, a tiež sú preteky na ktoré sa už v deň konania neprihlásite. Preto je veľmi dôležité preštudovať si informácie o každom podujatí ktorého sa chcete zúčastniť, aby ste predišli nepríjemnostiam.
Čo so sebou vziať a na čo nezabudnúť?
Tieto informácie sa väčšinou v žiadnych propozíciách nenachádzajú pretože každý pretekár, ktorý sa zúčastnil aspoň raz cyklistických pretekov ich považuje za samozrejmosť. Pre nováčika však môžu byť nasledujúce riadky dôležité a užitočné. Na preteky si treba priniesť svoju výstroj a rovnako výzbroj na bicykel, ktorú bežne nosíte na tréning. Určite si nezabudnite pred cestou všetko skontrolovať viac ako jedenkrát. Stáva sa, že cyklista si so sebou zabudne vziať tretry alebo prilbu bez ktorej sa pretekov nemôže zúčastniť. Preto tejto časti venujte zvýšenú pozornosť. Pokiaľ sa rozhodnete pretekať na jar alebo jeseň a počasie je premenlivé, oblečenia si zbaľte dostatok a až pred štartom sa rozhodnete čo si oblečiete. Špendlíky na prichytenie štartového čísla alebo zdrhovacie pásky na prichytenie čipu si nosiť nemusíte. Na každých pretekoch ich dostanete, avšak nič nepokazíte ak budeme mať pár náhradných so sebou.
Ako vyzerá deň pretekov?
Na preteky treba prísť v dostatočnom časovom predstihu, aby ste stihli bez problémov zaparkovať a prebrať štartové číslo. O tom kde a v akom čase sa vydávajú štartové čísla sa dozviete v propozíciách (informácie) pretekov. Zvyčajne sa o tom dočítate v odseku prezentácia. Všade je tento proces odlišný a každý organizátor má vlastný postup. Každý pretekár dostane minimálne jedno štartovné číslo, ktoré ho bude počas pretekov identifikovať. Väčšinou sú čísla určené na chrbát, ako to vidíte na profesionálnych cyklistických pretekoch v televízii. Na ich uchytenie dostanete uzatváracie špendlíky. Ak sa o výsledky pretekov stará profesionálna elektronická časomiera dostanete aj čip, ktorý si upevníte na bicykel podľa pokynov. Pokiaľ je na pretekoch zabezpečený obed pri prezentácii dostanete obedový lístok, prípadne ďalšie propagačné materiály, lístok do tomboly alebo iné darčeky od organizátorov a sponzorov akcie.
Keď ste sa odprezentovali potrebujete sa už len prichystať na štart. Strážte si čas a na štartovú čiaru sa snažte postaviť vždy aspoň 10 minút pred štartom, aby ste si vypočuli prípadné pokyny od usporiadateľov ohľadom bezpečnosti alebo nástrah na trati. Po štarte sa už len usilujte čo najrýchlejšie, ale pritom bezpečne dostať do cieľa.
Najčastejší problém s ktorým sa cyklisti počas pretekov stretávajú je defekt, preto odporúčame vziať so sebou náhradnú dušu a pumpu. Ak je na pretekoch možnosť uložiť si svoje náhradné kolesá do neutrálneho mechanického vozidla, využite ju. V prípade defektu si auto môžete privolať. Ak by ste už preteky z akéhokoľvek dôvodu nevedeli dokončiť počkáte na zberné vozidlo, ktoré väčšinou ide za posledným pretekárom a nakladá cyklistov, ktorí odstúpili z pretekov.
Ak je trasa dlhšia môže byť na nej umiestnený bufet kde si môžete doplniť pitnú vodu. Čím sú preteky kvalitnejšie, tým je aj bufet bohatší. Na bufete môžete zastať a vyhodiť prázdne obaly od gélov a tyčiniek, ktoré ste zjedli, doplniť zásoby a pokračovať. O tom či je na pretekoch bufet sa opäť dočítate v propozíciách.
Po príjazde do cieľa nezabudnite vrátiť čip elektronickej časomiere. Štartovné čísla si na väčších pretekoch môžete nechať ako suvenír, na menších sa vracajú. Potom sa môžete ísť osprchovať a naobedovať. Na menších pretekoch sa budete musieť zaobísť bez spomínaných výhod. Poslednou časťou podujatia je vyhlásenie víťazov a ich dekorovanie. Na záver môže byť tombola.
Zabezpečenie pretekárov je na každom podujatí odlišné, preto odporúčame pozorne prečítať recenzie predchádzajúcich ročníkov a podľa toho si vybrať preteky, ktorých sa zúčastníte, aby bola Vaša prvá pretekárska skúsenosť skutočným zážitkom.